Jak być wsparciem w przeżywaniu żałoby

Śmierć bliskiej osoby dla każdego z nas jest traumatycznym przeżyciem. Kiedy ktoś bliski nam umiera, czujemy się wówczas jakby cały świat zapadał się nam pod stopami. Nagle wszystko przestaje mieć sens. Nie są już dla nas istotne ani pieniądze ani praca, ani nawet nasze własne życie. Przez pewien czas ciężko nam wyobrazić sobie jak może wyglądać nasza codzienność bez utraconej, bliskiej nam osoby. Zastanawiamy się wówczas czy jest ono nadal możliwe. Wiele osób w tym miejscu miewa myśli samobójcze lub pragnie swojej śmierci, gdyż życie bez ważnej osoby straciło cały sens i do końca odebrało nadzieję.

Chwilę po śmierci

Współcześnie śmierć najczęściej dotyka ludzi w specjalistycznych ośrodkach, szpitalach, ale też na ulicach i w domach. Zaraz po śmierci zmarłego zabiera zakład pogrzebowy, co również jest dość przykrym wydarzeniem dla rodziny. Usługi pogrzebowe świadczone są dziś w bardzo szerokim zakresie. Zmarły nie przebywa już, jak to było dawniej w domu, gdyż od tego jest dziś dom pogrzebowy. Każdy po śmierci bliskiej osoby potrzebuje wsparcia, otuchy, czasem kilku ciepłych słów, a czasem długiej rozmowy, by móc się najzwyczajniej w świecie wygadać. Przynosi to znaczną ulgę. Bardzo często chwilę po tym pojawiają się łzy i nieogarniony smutek. Nie da się tego wysłowić żadnymi słowami, bo cierpienie obejmuje cały nasz świat, sięgając do samych głębin naszej duszy.

Przeżywanie żałoby

Żałoba przez każdego przeżywana jest w inny sposób. Osoba, która straciła właśnie kogoś bliskiego jest bardzo rozchwiana emocjonalnie i z łatwością ulega niezwykle negatywnym emocjom. Często dochodzi do sytuacji, w której taki człowiek zamyka się w sobie, nie chce mieć kontaktu ze światem. Nie widzi też dla siebie miejsca w świecie, który stał się tak pusty i który tak mocno rani. Taka osoba bardzo mocno potrzebuje pomocy, o którą najpewniej nie poprosi, gdyż bardzo często nie jest ona świadoma swojej trudnej sytuacji emocjonalnej. Trudno też niektórym przyznać się do bezradności i prosić o pomoc.

Kontakt z bliskimi

Wspólne przeżywanie śmierci daje nadzieję, ulgę i łatwiej jest się wówczas z nią pogodzić. Nikt po utracie kogoś bliskiego nie powinien zostać sam, bo nawet jeśli broni się przed kontaktem ze światem, nie należy do takiej sytuacji dopuścić. Nie można pozwolić, by ktoś taki zamknął się w swoich czterech kątach i odizolował tym samym od świata. To ucieczka do nikąd. Musimy pamiętać, że śmierć kończy jakiś rozdział, jednak tym samym daje szansę na rozpoczęcie kolejnego. Śmierć bliskich na początku zawsze jest ogromną traumą i strasznym przeżyciem, jednak w perspektywie czasu umacnia ona nasze wnętrze, emocje i pozwala dojrzalej patrzeć na życie oraz lepiej korzystać z niego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *