Żałoba w różnych religiach

Śmierć bliskiej osoby to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Zmierzyć się z taką tragedią wcale nie jest łatwo, ale całe szczęście są najbliżsi wspierający nas w trudnych chwilach. Dodatkowo, dobre domy pogrzebowe również mogą nam podać pomocną dłoń przy organizacji pogrzebu, pomagając przebrnąć przez wszystkie formalności, a tym samym godnie pożegnać bliską nam osobę.  Niezależnie jednak od tego, czy śmierć przychodzi nagle, czy też jest przewidywana z powodu choroby, zawsze oznacza ogromny smutek, cierpienie oraz żałobą. Bolesna strata manifestowana może być na różny sposób, który zwykle uzależniony jest od religii oraz panujących w niej zasad. Jak przeżywana jest żałoba w poszczególnych religiach? Sprawdzamy!

Żałoba w chrześcijaństwie

Chrześcijanie wierzą w to, że Jezus Chrystus pokonał śmierć i przez swoje zmartwychwstanie dał nam możliwość zasłużenia na życie wieczne. Zgodnie z tą zasadą, pogrzeb wcale nie oznacza końca życia, wręcz przeciwnie powinno się dziękować Panu Bogu za przeżyte życie danej osoby oraz modlić się o to, abyśmy mogli kiedyś spotkać się z bliską nam osobą w wieczności. Jednak mimo tego, że w Kościele nie ma konkretnych przepisów dotyczących żałoby po zmarłym, przyjęły się pewne zasady, które są praktykowane do tej pory. Jedna z nich mówi, że żałoba po bliskiej osobie, na przykład po ojcu, matce, dziecku lub rodzeństwu trwa rok. W przypadku dalszej rodziny może trwać krócej. Okazuje się ją na kilka sposobów. Najczęściej żałobnicy ubierają się w całości na czarno, noszą choć jedną czarną część garderoby, noszą żałobną wstążkę lub czarną opaskę z krepy na ramieniu. Czyni się to głównie ze względu na szacunek do zmarłej osoby, jak również z powodu żalu i bólu przeżywanego po jej stracie.

Żałoba w islamie

Zupełnie inaczej jest w islamie. W tej religii żałoba trwa 40 dni i podczas nich recytuje  się w meczecie Koran. Co więcej, choć pogrzeb może być zorganizowany przez zakład pogrzebowy, to w islamie nie ma zwyczaju zdobienia grobów bliskich ani kwiatami, ani też zniczami.

Żałoba w judaizmie

W judaizmie najbliższa rodzina ma obowiązek obchodzić żałobę przez co najmniej tydzień. W ciągu tych 7 dni żałobnikom zabrania się pracowania, opuszczania domu, słuchania muzyki, mycia się, czy golenia. Następnie przez pewien czas osoby będące w żałobie nie powinny też spożywać mięsa, pić wina, czy też zakładać nowej odzieży.

Żałoba w protestantyzmie

Nie ma jasno określonych zasad co do przeżywania żałoby. Zgodnie z wiarą protestancką zmarły winien przygotować rodzinę na swoje odejście, załatwić wszelkie sprawy materialne, a także międzyludzkie. Rodzina przeżywające żałobę powinna zebrać się na nabożeństwie w najbliższą niedziele po śmierci członka rodziny lub po sześciu tygodniach.

Podsumowanie

Choć każda religia ma inne tradycje, to zawsze zmarłych żegna się z szacunkiem i największą dbałością. W takich trudnych chwilach nieoceniona okazuje się pomoc zakładów pogrzebowych, które oferują kompleksowe usługi pogrzebowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *