Jakie przedmioty można włożyć do trumny?

W wielu regionach Polski zwyczaje pogrzebowe wciąż są traktowane z należytym szacunkiem. Rodziny zmarłego uważają, że jest to niezbędne do godnego pożegnania bliskiej osoby. W dawnych czasach wierzono, że niedopatrzenia względem zwyczajów pogrzebowych mogły doprowadzić do tego, że dusza zmarłego nie mogła opuścić świata doczesnego. Jednym z pytań stawianych w kontekście zwyczajów pogrzebowych jest to, jakie przedmioty można przekazać pracownikom domu pogrzebowego, aby włożyli je do trumny.

Przedmioty związane z wiarą

Jeżeli zmarły był osobą wierzącą, do trumny należy włożyć przedmioty związane z jego wyznaniem. W przypadku wiary chrześcijańskiej są to: książeczka do nabożeństwa, różaniec oraz obrazek z patronem zmarłego. Do trumny można także włożyć biblię.

Ulubione rzeczy zmarłego

Do trumny często wkładane są przedmioty osobiste, które były nieodłącznym atrybutem zmarłego. Choć dla wielu osób jest to nieetyczne, do trumny nierzadko trafiały papierośnice, zapalniczki, a nawet piersiówki. Często praktykowany jest zwyczaj chowania zmarłego z przedmiotami związanymi z jego pasją: ulubioną książką, płytą muzyczną, a nawet instrumentem. Przyjęło się także umieszczanie w trumnie ulubionej biżuterii.

Odznaczenia i medale

W przypadku żołnierzy oraz innych przedstawicieli służb mundurowych, możemy spotkać się z bardzo formalnym podejściem do kwestii pogrzebu. Takie osoby w swojej ostatniej woli często proszą o pochowanie trumny w galowym mundurze wraz ze wszystkimi odznaczeniami zdobytymi w trakcie służby dla kraju.

Drobne pieniądze

Zwyczaj wywodzący się wprost z mitologii greckiej. Zmarłemu wkładano w usta jednego obola jako opłatę dla Charona za przepłynięcie rzeki Styks i odprowadzenie duszy do Hadesu. Do dziś w niektórych krajach, także Polsce, możemy spotkać się ze zwyczajem wkładania drobnych monet do trumny na ostatnią drogę.

Telefon komórkowy

Lęk przed pochowaniem żywcem ma swoją fachową nazwę: tafefobia. Rozwinął się na przełomie XVII i XVIII wieku za sprawą artystów, ukazujących takie motywy w sztuce. Lęk ten jest obecny także dzisiaj. W ostatniej woli zmarłych często możemy znaleźć prośbę o umieszczenie w trumnie naładowanego telefonu komórkowego.

Czego nie należy wkładać do trumny?

Jak opowiadają pracownicy zakładu pogrzebowego przesądy głoszą, że zmarłego nie należy chować z kwiatami w trumnie. Nie do końca wiadomo, dla czego taki przesąd się rozwinął, ale w wielu regionach jest on przestrzegany. Odstępstwem jest sytuacja, w której zmarły jest chowany w swoje święto, np. imieniny lub urodziny. Wtedy można w trumnie umieścić kwiaty. Inny przesąd kłóci się z przekonaniem o potrzebie umieszczenia drobnych monet w trumnie. Istnieje zabobon, który głosi, że takie działanie sprowadzi biedę na rodzinę nieboszczyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *