Jak napisać dobrą mowę pogrzebową?

Śmierć jest naturalną koleją rzeczy w życiu każdego człowieka. Niestety najczęściej przychodzi niespodziewanie nie dając tym samym czasu na właściwe pożegnanie. Jednym z coraz bardziej powszechnych zwyczajów jest wygłaszanie mowy pożegnalnej przez żałobników. Przygotowanie tekstu mowy pogrzebowej w przygnębiających okolicznościach może być bardzo trudne. Zatem, jak napisać dobrą mowę pogrzebową?

Jaki powinien być układ mowy pogrzebowej?

Mowa pogrzebowa, jak każda forma oficjalnej wypowiedzi musi mieć zachowaną swoją konstrukcję. W mowie pogrzebowej znaleźć się musi:

  • zwrot do wszystkich obecnych osób na pogrzebie
  • krótki opis życia zmarłego – kim był, czym się zajmował, wspomnienie o istotnych zasług, ważnych momentach w życiu
  • słowa pocieszenia do wszystkich osób znajdujących się na pogrzebie
  • krótki opis ostatnich przeżytych chwil
  • krótkie pożegnanie kierowane do zamarłego
  • podziękowanie wszystkim, którzy uczestniczą w pogrzebie

Naturalnie istnieją bardzo ogólne wytyczne, które powinny być stosowane podczas wygłaszania mowy pogrzebowej. Należy pamiętać, iż każda mowa musi być dopasowana do zmarłego. Mowa pogrzebowa może być także wygłoszona w ramach usługi pogrzebowej przez pracownika domu pogrzebowego.

Jaka powinna być treść przemówienia podczas pogrzebu?

Dobrze przygotowana mowa powinna nie tylko skupiać uwagę słuchaczy, lecz skłaniać ich do refleksji nad sensem życia. Dlatego mowa pogrzebowa powinna być krótka, jednocześnie działająca bardzo mocno na wyobraźnie słuchaczy. Zbyt długa mowa sprawi, iż żałobnicy będą znudzeni słuchaniem.

W mowie pogrzebowej powinny być zawarte najważniejsze informacje dotyczące zmarłej osoby np.: ważne wydarzenia w życiu, pasje czy dokonania. Jeśli mowę wygłasza bliska osoba, to może w przemówieniu wspomnieć o zabawnych sytuacjach z udziałem osoby zmarłej. Wygłaszając mowę należy pamiętać, iż o zmarłym należy mówić tylko dobrze albo wcale.

Jak wygłosić mowę pogrzebową?

Wygłoszenie mowy wymaga od mówiącego nie tylko dużo odwagi, lecz także pełnej kontroli własnych emocji. Bardzo dużym ułatwieniem będzie napisanie całej mowy na kartce, a następnie przeczytanie wszystkiego przed żałobnikami. Mowa napisana na kartce często dodaje przemawiającemu pewności siebie i nawet w sytuacji chwilowego załamania się głosu, osoba przemawiająca jest w stanie podziękować wszystkim za przybycie. Mowę pogrzebową można wygłosić samemu bądź zlecić to pracownikowi zakładu pogrzebowego w ramach usługi pogrzebowej bądź mistrzowi ceremonii. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *