Jak dobrze wygłosić mowę pogrzebową

Mowa pogrzebowa to bardzo ważny element każdego pogrzebu. Jej wygłoszenie jest niesamowitym wyzwaniem, szczególnie dla osoby, która pozostawała w bliskich więzach ze zmarłym. Aby mieć pewność, że mowa pogrzebowa zostanie wygłoszona w sposób czytelny, prawidłowo zrozumiany oraz z szacunkiem dla zmarłego, zakład pogrzebowy, który z nami współpracuje przygotował kilka cennych wskazówek.

Napisz mowę pogrzebową i naucz się jej na pamięć

Pamiętaj, że w dniu pogrzebu mogą targać Tobą naprawdę duże emocje. Mając w głowie szczątkowy zarys tego, jak mowa pogrzebowa powinna brzmieć i być wygłaszana, może się okazać że pod wpływem wzruszenia, stresu lub smutku zapomnisz o tym. Wówczas będziesz musiał improwizować, co w takich okolicznościach i miejscu nie jest dobrym pomysłem. Dlatego z odpowiednim wyprzedzeniem napisz mowę pogrzebową na papierze i naucz się ją wygłaszać bez czytania. Nie musi to być słowo w słowo, ale staraj się z głowy mówić to, co przed chwilą sam napisałeś. Oczywiście wersja papierowa mowy pogrzebowej powinna być cały czas przy Tobie, stając się twoją ściągawką w sytuacji, kiedy czegoś zapomnisz.

Mów głośno, powoli i zrozumiale

Pisząc i wygłaszając mowę, staraj się używać możliwie prostych słów. Buduj również zdania proste i krótkie, które szybciej wpadają w pamięć i są łatwiej zapamiętywane. Twoja mowa nie musi być długa, ale powinna być wymowna i opierać się na obrazach. Zwracając się do ludzi, mów do nich bardzo powoli i głośno. Czytelnie wypowiadaj wszystkie słowa i nie bój się tego, jeżeli czegoś zapomnisz. Nie martw się również tym, że twój głos może drżeć lub łamać się. W takim momencie będziesz doświadczać naprawdę wielkich emocji i wszyscy to rozumieją.

Poproś zakład pogrzebowy o pomoc

Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wypowiedzieć mowę pogrzebową, możesz o to poprosić dom pogrzebowy. Wybrany przez Ciebie zakład pogrzebowy na pewno będzie posiadać tzw. mistrza ceremonii. Jest to osoba przygotowana do prowadzenia takich ceremonii, która bez większych problemów potrafi również powiedzieć mowę pogrzebową. Wystarczy z nią uzgodnić czas i miejsce, a także przekazać jej napisaną przez nas mowę. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie taką mowę pogrzebową napisać, możesz to również zlecić zakładowi pogrzebowemu. Jego usługi z pewnością obejmują taką pozycję.

Ćwicz i słuchaj sam siebie

Dla uzyskania najlepszych efektów samodzielnie wygłaszanej w domu mowy pogrzebowej, warto ją kilkukrotnie przećwiczyć np. przed lustrem. Pozwoli Ci to nabrać pewności siebie, lepiej słyszeć wypowiadane słowa oraz wprowadzić ewentualne poprawki, jeśli uznasz że coś nie brzmi tak, jak powinno. Dobrym pomysłem jest także nagrywanie samego siebie. Może wydawać Ci się, że wygłaszana przez Ciebie mowa jest bardzo dobrze przygotowane, ale po przesłuchaniu nagrania, będziesz mógł wyłapać ewentualne błędy i wprowadzić lekkie modyfikacje. Nie jest złym pomyłem skonsultowanie swojej mowy z pracownikiem zakładu pogrzebowego w którym organizowana jest cała usługa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *