Żałoba oznacza zwykle pogrzeb kogoś bliskiego. Co w przypadkach, gdy ogłaszana jest żałoba narodowa? Ten rodzaj żałoby oznacza śmierć ważnej i wybitnej osoby dla danego kraju, ale ogłaszana jest nie tylko z tego powodu. Jeśli zdarzy się jakaś nadzwyczajna sytuacja w której śmierć ponosi duża liczba osób również ogłaszana jest żałoba narodowa. Może ona zostać ogłoszona w kraju w którym miała miejsce taka tragedia, albo w państwie z którego pochodziły ofiary katastrofy. Czasami jest ona wprowadzana jako wyraz solidarności z innym krajem, który stanął w obliczu bardzo poważnej tragedii. W Polsce o żałobie narodowej może zadecydować Prezydent Rzeczypospolitej w formie rozporządzenia z kontrasygnatą Prezesa Rady Ministrów.
Co w praktyce oznacza wprowadzenie żałoby narodowej?
Przede wszystkim wprowadzenie żałoby narodowej oznacza, że wszystkie imprezy masowe (w tym między innymi koncerty i zawody sportowe) zostają odwołane. Dodatkowo w okresie obowiązywania żałoby narodowej flagi państwowe znajdujące się na wszystkich gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasa się je kirem (czarny pasek). Widoczne znaki można zauważyć także w serwisach internetowych, czy w stacjach telewizyjnych, które dostosowują się do żałoby narodowej. Bardzo często zdarza się, iż serwisy internetowe zmieniają szatę graficzną na czarno-białą, zaś stacje telewizyjne rezygnują z emitowania programów rozrywkowych i zastępują swoje loga ich czarnymi odpowiednikami. Niejednokrotnie stacje telewizyjne relacjonują uroczystości pogrzebowe osób z powodu których ogłoszono żałobę. Transmitowana jest msza pogrzebowa, kondukt, a także kulminacyjny moment, czyli wpuszczanie trumny do grobu przez pracowników zakładu pogrzebowego.
Ile trwa żałoba narodowa?
Czas żałoby narodowej może być różny. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jaką tragedią mamy do czynienia. Zwykle ustalany jest indywidualnie przez najwyższe organy państwa, jednakże jak pokazuje historia, może trwać dzień, trzy dni, jak również cały tydzień. W trakcie ogłoszenia żałoby narodowej prezydent przekazuje informację o czasie jej trwania.
Kontrowersje wokół żałoby narodowej
Niejednokrotnie zdarza się, iż negatywnie komentuje się kwestie związane z ogłaszaniem żałoby narodowej. Przeciwnicy jej wprowadzania tłumaczą, że codziennie umiera tysiące osób w różnych miejscach świata i nikt z tego tytuły nie wprowadza żałoby narodowej, dlaczego w związku z tym, że śmierć skumulowała się na danym terenie, nagle zmieniamy nasze podejście do niej. Osoby nieuznające żałoby narodowej, tłumaczą, że jest to wyraz hipokryzji, a często politycznego zasłaniania oczu obywateli od istotnych spraw w bieżących sprawach politycznych. Mimo wszystko, nikt z nas nie chciałby stanąć w obliczu śmierci bliskiej osoby, niezależnie od tego czy nastąpiłaby w skutek choroby czy nagłej katastrofy. Niezależnie od tego czy w żałobie jest cały kraj czy tylko najbliżsi, w takich momentach warto szukać ludzi, na których możemy liczyć i oczekiwać od nich pełnego wsparcia.