Żałoba – co to takiego?

Żałoba odnosi się do myśli, uczuć i zachowań, które związane są ze śmiercią bliskiej osoby. Zwykle w tym czasie towarzyszy nam smutek, żal, cierpienie i ból. Są to normalne reakcje na stratę ukochanej osoby. Prawda, choć bolesna, jest taka, że każdy z nas na jakimś etapie swojego życia będzie musiał się z tym zmierzyć. Zupełnie naturalnym jest, iż najchętniej chcielibyśmy odeprzeć wszystkie emocje związane z taką sytuacją, ale nie jest to możliwe. Co więcej, nawet nie powinniśmy odsuwać tego bólu od siebie, bo tylko wtedy uda nam się pozbierać, kiedy stawimy czoła swoim problemom, gdy postaramy się przejść odpowiednio przez czas żałoby.

Jaki jest cel żałoby?

Choć może w tej chwili nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale żałoba ma jasny cel. Pogodzenie się z odejściem osoby zmarłej, zachowanie o niej pamięci i dobrych wspomnień, a także konieczność pójścia na przód, prowadzenie dalszego życia jest jednym z najważniejszych. Jednak to zwykle wymaga czasu, a my stojąc w obliczu śmierci bliskiej osoby, najpierw musi zorganizować pogrzeb, czy wybrać usługi pogrzebowe. Im lepiej się do tego przygotujemy, tym godniej pożegnamy kochaną osobę i będzie nam łatwiej oswoić się z jej pogrzebem. W takich chwilach nieoceniona może okazać się pomoc kogoś bardziej doświadczonego – kogoś z rodziny, przyjaciół lub pracowników zakładu pogrzebowego. Znalezienie osoby, która pomoże przebrnąć przez wszystkie formalności jest bardzo ważne. Dzięki temu rozpaczający będzie miał możliwość swobodnego przeżywania śmiertelności, straty kogo bliskiego.

Etapy żałoby

Dobrze przeżyta żałoba oznacza przejście przez jej etapy. Choć wydawać by się mogło, że to pogrzeb stanowi najtrudniejszy moment, bo oznacza, że trzeba ostatecznie pożegnać się z bliską osobą, to dopiero początek tego, czemu musi stawić czoła przeżywający żałobę. Musi nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości bez wsparcia zmarłego. Osobami, które stają w obliczu tak dużej tragedii, targają zwykle różne emocje. Oprócz problemów natury emocjonalnej, często pojawiają się też trudności ze snem, brakiem apetytu czy trudności z koncentracją. Po kilku tygodniach zwykle przychodzi etap zwany dezorganizacją. Dotychczasowe emocje powoli zaczynają słabnąć, pojawia się apatia, czy wycofanie z dotychczasowych kontaktów. W takich chwilach może pojawić się depresja, dlatego warto zastanowić się, czy to nie jest dobry moment na sięgnięcie po profesjonalną pomoc. W końcu specjaliści są po to, by nas wesprzeć w trudnych chwilach, a terapia może okazać się bardzo dobrym wyborem. Później przychodzi akceptacja i pogodzenie się z nową rzeczywistością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *