Jak z klasą złożyć kondolencje?

Składanie kondolencji to forma wsparcia, które okazuje się osobom pogrążonym w żałobie, po utracie kogoś bliskiego. Trzeba je składać z delikatnością i wyczuciem. Odpowiednio sformułowane mogą być prawdziwym wsparciem dla kogoś, kto jest pogrążony w smutku. Dlatego warto odpowiednio przemyśleć, jak z klasą złożyć kondolencje.

Sposób składania kondolencji

Sposób składania kondolencji zależy w dużej mierze od stopnia zażyłości. Mogą to być proste słowa o tym, jak bardzo mam przykro, ale również można również w stosownych słowach przekazać nasz żal z powodu odejścia osoby, którą również znaliśmy. Jeżeli jednak znamy tylko żałobnika, nasze słowa powinny mówić o współczuciu i wsparciu w trudnych dla niego chwilach żałoby

Kiedy jest pora na składanie kondolencji?

Zastanawiając się jak z klasą złożyć kondolencje, należy pomyśleć o odpowiednim czasie. Zazwyczaj kondolencje składa się w momencie, gdy zakład pogrzebowy oficjalnie wydrukuje nekrologi. Najczęściej jest to jednak moment, gdy uroczystość pogrzebowa dobiegnie końca. Słowa które wtedy wypowiadamy do osoby pogrążonej w żałobie, nie powinny mieć formy długiej przemowy. Zazwyczaj w takiej sytuacji ludzie są maksymalnie zestresowani i nie czują się na siłach prowadzić zbyt długich i trzeźwych rozmów. W niektórych przypadkach wystarczy parę ciepłych słów o współczuciu i proste przytulenie, choć to również zależy od stopnia zażyłości. Co do słów, to inne będą w przypadku pogrzebu osoby starszej, która długo chorowała a inne gdy pożegnanie dotyczy młodej osoby, która zmarła nagle. Istotnie jest również, kim był zmarły dla żałobnika. W każdym z tych przypadków trzeba jednak kierować się taktem i szczególnym wyczuciem.

W jakiej formie składamy kondolencje?

W naszej kulturze składanie kondolencji odbywa się przeważnie wtedy, gdy trumna opuści dom pogrzebowy a uroczystości są już zakończone. Nie mniej jednak w niektórych przypadkach można wyrazić swoje współczucie wcześniej. Najczęściej robi się to telefonicznie, co może mieć miejsce przy bliższej zażyłości lub nawet listownie. Forma listowa jest formą o tyle komfortową, że można ja zastosować w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie przybyć na pogrzeb i osobiście złożyć kondolencji. W lepszej sytuacji jest również sam żałobnik. Może on sięgnąć po list w stosownej dla siebie chwili, nawet w momencie, gdy opadną najcięższe emocje.

Kondolencje czasem składane są w prasie i w mediach społecznościowych. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy zmarły był osobą szerzej znaną i zasłużoną.

Jak nie składać kondolencji?

Na pewno jednak nie wypada przysyłać kondolencji za pomocą sms-a. Jest to niedopuszczalna forma, ponieważ może być odebrana jako oznaka lekceważenia rodziny i samego zmarłego. Taki sposób jest wyjątkowo nietaktowny. Czasem podobne odczucia towarzyszą kondolencjom przysyłanym mailem. Taki rodzaj kontaktu, jednak powinien mieć miejsce w przypadku braku innej możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *