Mowa pogrzebowa to bardzo ważny element każdej uroczystości pogrzebowej. Jaki jest cel takiej przemowy? Ma ona przybliżyć uczestnikom ceremonii sylwetkę zmarłej osoby, opisać jej życiorys oraz wymienić najważniejsze osiągnięcia. Mowy pogrzebowe pisane są po to, aby w ten sposób uczcić pamięć zmarłego, a także pozwolić na dłużej zapisać go w naszych sercach. Wbrew pozorom napisanie dobrej mowy pogrzebowej nie jest prostym ani łatwym zadaniem. Można to zrobić samodzielnie lub powierzyć to wybranemu przez nas zakładowi pogrzebowemu.
Co jest potrzebne, aby dom pogrzebowy napisał mowę pożegnalną?
Przede wszystkim najważniejsze są do tego podstawowe informacje o zmarłej osobie. To kiedy i gdzie się urodził, jakie było jego dzieciństwo, w jakim otoczeniu przebywał, czym się kierował w życiu, jakie miał zainteresowania, jaki był jego stosunek do innych osób oraz wszelkie pozostałe informacje, które mogą okazać się potrzebne do stworzenia wyczerpującej i ciekawej mowy pogrzebowej.
Zakład pogrzebowy pisze mowę – co należy w niej ująć?
Przede wszystkim to, jakim człowiekiem był za swojego życia zmarły. Można zacząć opowiadanie jego historii od samego początku, czyli narodzin. Przytoczenie miejsca i daty, a także okoliczności narodzin to bardzo dobry wstęp. Następnie można przejść do krótkiego omówienia dzieciństwa i edukacji. Jeśli były w tym czasie jakieś charakterystyczne wydarzenia, trudności do pokonania lub inne rzeczy, które mają znaczenie dla zebranych osób, również warto, a nawet wręcz należy o nich wspomnieć. Kolejnym elementem dobrej mowy pogrzebowej jest wymienienie pozytywnych czynów. Jeśli zmarła osoba pomagała innym ludziom, wykonywała odpowiedzialny zawód, zawsze służyła radą, była empatyczna, kochająca i dobra, można o tym mówić niemal bez końca i na wiele sposobów.
Czego dom pogrzebowy nie powinien ujmować w mowie
O zmarłych mówi się dobrze albo wcale, przysłowie choć stare to jednak jest aktualne również do dziś. Nie każdy zmarły człowiek był święty za życia. Na świecie nie brakuje osób, które nie mogą pochwalić się zbyt wieloma pozytywnymi uczynkami w swoim życiu. Jak w takim przypadku napisać o nich dobrą mowę pogrzebową? Jest to trudne zadanie, ale wykonalne. Pamiętajmy że mowa pogrzebowa powinna być prawdziwa i nie zawierać kłamstw. Nie może również zawierać fikcyjnych, czyli nieprawdziwych zdarzeń z życia człowieka. Jeśli trudno cokolwiek dobrego powiedzieć na jego temat, zawsze można doszukiwać się mniejszych pozytywnych zdarzeń czy to z dzieciństwa, czy późniejszego życia. Można również przytoczyć pewne anegdoty, które rozjaśnią jego obraz i sprawią, że wizerunek zmarłego zapisze się w bardziej pozytywnych kolorach.
A co oprócz mowy? Zadbaj o zdjęcie zmarłego
Jednym z ważniejszych elementów każdego pochówku jest zdjęcie zmarłej osoby. Może zostać ono umieszczone na trumnie lub w jej pobliżu. Zdjęcie powinno przedstawiać zmarłą osobę w sile jego wieku, być eleganckie i wyraźne. Nie zawsze takie zdjęcie możemy posiadać, dlatego nie jest konieczne jego dostarczanie. Jest to jeden z kilku możliwych symboli upamiętnienia takiej osoby, która na pewno zostanie doceniona przez najbliższą rodzinę.