Czym jest zakład pogrzebowy?

Śmierć jest zjawiskiem szczególnym, nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Wiele osób o niej nie myśli, a refleksje następują kiedy dotknie ona kogoś bliskiego. Pojawia się żal, ból i rozpacz. W tych ciężkich chwilach trudno jest zapanować nad emocjami i zebrać myśli, a przychodzi wiele formalności, z którymi trzeba się zmierzyć. Organizacja pogrzebu, mszy czy wybór trumny, to tylko niektóre elementy z którymi powinien nam pomóc zakład pogrzebowy.

Czym właściwie jest zakład pogrzebowy?

Zakład pogrzebowy to placówka, która pomaga nam w załatwieniu wszystkich formalności związanych z pogrzebem. Śmierć jest nierozerwalną częścią życia, dlatego warto wiedzieć na jaką pomoc możemy liczyć. Domy pogrzebowe świadczą kompleksowe usługi, z których możemy skorzystać w trudnych dla nas chwilach. Pracownicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmą się organizacją pogrzebu i przeprowadzeniem go w sposób delikatny dla rodziny. Możemy liczyć na empatię i zrozumienie z ich strony, nawet w przypadku niepohamowanych emocji. Tego rodzaju firmy są czynne przeważnie całą dobę, w każdy dzień tygodnia. Po otrzymaniu telefonu o śmierci bliskiej osoby, niemal natychmiastowo zajmują się przygotowaniem ceremonii oraz dopełnieniem wszystkich spraw związanych z pogrzebem.

Jakie czynności wykonuje zakład pogrzebowy?

Pierwszą czynnością jest odebranie ciała zmarłego ze wskazanego miejsca, domu czy szpitala i przewiezienie go do chłodni, gdzie oczekuje na ostatnie pożegnanie. Po otrzymaniu karty zgonu, rodzina zgłasza śmierć członka rodziny w urzędzie stanu cywilnego. Jest to niezbędny krok ustalony przez prawo. Następnie, rodzina spotyka się z przedstawicielem zakładu pogrzebowego w celu ustalenia wszelkich niezbędnych formalności. Pracownicy domu pogrzebowego cierpliwie przedstawiają ofertę usług pogrzebowych, możliwości organizacji pochówku, a także dogodną formę płatności. Dokładają wszelkich starań, aby ceremonia była godna i na odpowiednim poziomie. Na tym etapie, daje się również pracownikom pełnomocnictwo do reprezentowania naszych spraw przed odpowiednimi instytucjami np. Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w kwestii odbioru zasiłku pogrzebowego. Do kompetencji domu pogrzebowego zalicza się również odpowiednie ubranie i przygotowanie toalety pośmiertnej. Wybierane są też trumny bądź urny, wedle życzeń rodziny. Przedstawiciel zakładu kontaktuje się z proboszczem parafii, celem zamówienia mszy za zmarłego. Zakład pogrzebowy zajmuje się też przygotowaniem klepsydr i nekrologów. Oprócz ustalonych, podstawowych zadań domy pogrzebowe oferują sprzedaż wiązanek, kwiatów pogrzebowych i zniczy. 

Na zakończenie

Zakłady pogrzebowe są niezbędnymi firmami, które przejmują za rodzinę zmarłego, obowiązki formalne związane z organizacją pogrzebu. Dokładają wszelkich starań aby zminimalizować stres i odbarczyć osoby pogrążone w żałobie. Udziela także wsparcia emocjonalnego w tych trudnych chwilach. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *