Czy zawsze należy organizować stypę?

Śmierć bliskiej osoby to zawsze bardzo trudny czas dla bliskich. Często jest to prawdziwy szok, jeśli śmierć jest nagła i niespodziewana. Strata bliskiej osoby zawsze jednak łączy się z wieloma formalnościami związanymi z pochówkiem. W wielu przypadkach rodzina po ceremonii pogrzebowej organizuje tzw. konsolację. Jest to już pewnego rodzaju tradycja. Jednakże, czy zawsze należy organizować stypę?

Organizacja stypy

Formalnie stypa określana jest jako konsolacja. Ogólnie jest to spotkanie rodziny i najbliższych zmarłego po ceremonii pogrzebowej. Najczęściej spotkanie to ma formę obiadu. Stypa jest już od dawna zakorzeniona w polskiej kulturze i tradycji. Jest to czas, w którym wszyscy bliscy mogą się spotkać i wspomnieć zmarłą osobę. Jest to także możliwość rozmowy z członkami rodziny, których nie widziało się już od dawna. Należy jednak pamiętać, że stypa nie jest jednak obowiązkowa, a wszystko tak naprawdę zależy od samej rodziny zmarłego. Brak stypy może wynikać z kilku przyczyn. Czasem rodzina może być tak bardzo pogrążona w bólu i żałobie, iż po prostu nie ma ochoty na tego typu spotkanie zaraz po ceremonii pogrzebowej. Innym powodem mogą być też kwestie materialne. Organizacja konsolacji łączy się zawsze z mniejszymi lub większymi kosztami. Nie każdą rodzinę jest na to stać. Zwłaszcza jeśli do śmierci bliskiej osoby doszło w sposób nagły i nieoczekiwany. Wybierając zakład pogrzebowy warto od razu omówić ten aspekt. Wówczas pracownicy zakładu od razu będą wiedzieć czy mają zająć się organizacją konsolacji czy nie.

Informacja stypy

Pamiętać jednak należy, aby bliskie osoby zawsze wiedziały z wyprzedzeniem czy stypa będzie organizowana czy nie. Dlatego warto o tym bliskich poinformować nieco wcześniej. Najczęściej taka informacja jest także podawana zaraz po zakończeniu ceremonii pogrzebowej. Jeśli rodzina decyduje się na organizację stypy musi także wiedzieć, iż obecność zaproszonych gości nie jest obowiązkowa. Każdy ma prawo odmówić uczestnictwa w stypie. Gość odmówić powinien z szacunkiem, rodzina powinna taką odmowę uszanować. Stypę może zorganizować najbliższa osoba na własną rękę. Jeśli jednak nie ma na to czasu bądź po prostu sił może do zlecić. Niemal każdy dom pogrzebowy oferuje organizację konsolacji. Dzięki temu rodzina może zająć się innymi sprawami związanymi z ostatnim pożegnaniem bliskiej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *