Zasiłek pogrzebowy

Przygotowanie pogrzebu jest operacją bardzo kosztowną. Na szczęście, część funduszy potrzebnych do sfinansowania uroczystości przekaże nam państwo. W tym tekście wyjaśnimy Państwu, jak uzyskać zasiłek pogrzebowy.

Kiedy otrzymamy zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy zostanie wypłacony każdemu fundatorowi pogrzebu. Może to być zatem zarówno członek rodziny, jak i partner, przyjaciel czy instytucja zewnętrza (np. zakład pogrzebowy). Dodatkowo, według informacji dostępnych na rządowej stronie internetowej, zasiłek może otrzymać każdy, kto spełnia jeden z poniższych warunków:

  • jest objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobiera emeryturę albo rentę i zmarły był z jego rodziny
  • zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierał emeryturę lub rentę albo spełniał warunki, żeby dostać emeryturę albo rentę
  • zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia.

Jak zatem widać, sytuacja, że ktoś nie będzie mógł zostać pochowany ze względów finansowych jest bardzo mało prawdopodobna. Rodzina i przyjaciele zmarłego mogą być z kolei znajomi, że otrzymają pomoc od państwa.

Jak załatwić konieczne formalności?

Jeśli jesteśmy członkiem rodziny osoby zmarłej lub płacimy za organizację uroczystości pożegnalnych, powinniśmy udać się do lokalnego oddziału ZUS i wypełnić następujące formalności:

  • przedstawić wniosek o wydanie zasiłku
  • przedłożyć skrócony odpis aktu zgonu
  • kopie rachunków wystawione za usługi pogrzebowe
  • zaświadczenie płatnika składek Państwa lub zmarłego (jeśli któraś ze stron była ubezpieczona); niekonieczne w przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą
  • dokumenty tożsamości.

Pamiętajmy również o tym, że konieczne dokumenty musimy złożyć w ZUS-ie w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci. Jeśli jednak wystąpiły problemy z identyfikacją zwłok lub odnalezieniem ciała, czas ten liczy się od dnia pogrzebu.

Jak i gdzie złożyć dokumenty?

Dokumenty wnioskujące o wydanie zasiłku pogrzebowego można złożyć osobiście, przez pełnomocnika lub wysłać je pocztą. Jest to zatem wielkie ułatwienie dla osób starszych, niepełnosprawnych czy żałobników nie czujących się na siłach na chodzenie po urzędach. Niezbędne formalności można dokonać również przez internet, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Co ważne wszystkie czynności związane o staraniem się o przyznanie zasiłku są bezpłatne!

Co dalej?

Zasiłek otrzymamy w ciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku. W przypadku odmowy wydania zasiłku mamy 30 dni na złożenie odwołania. Jeśli należą Państwo do rodziny zmarłego, przyznany zasiłek zawsze będzie miał wysokość 4000 zł, bez względu na koszty ceremonii. Jeśli jesteśmy osobą spoza rodziny, to zostanie przyznana kwota wydana na pochówek, ale nie więcej niż 4000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *