Zawód „płaczka”

Określenie płaczka może mieć wiele znaczeń. Jednym przyjdzie na myśl osoba bardzo wrażliwa, może artystyczna dusza, drugim natomiast kojarzyć się będzie z osobą płaczącą z byle powodu. A co powiesz na to, drogi Czytelniku, że nie chodzi tutaj o osobę płaczliwą, lecz o wykonywany zawód za który można otrzymać wynagrodzenie? Tak, tak dobrze czytasz – wykonując tego typu zawód można zarabiać realne pieniądze. Na czym polega zawód płaczki? Z czym on się wiąże? Sprawdzamy!

Płaczka – co to za zawód?

Choć w tej chwili może wydać wam się to niemożliwe, to taki zawód faktycznie istnieje. Co więcej, jego tradycje sięgają aż średniowiecza. Śpiewy, lamenty i płacze były wówczas jednym z ważniejszych elementów ceremonii pogrzebowej, szczególnie gdy dotyczyło to osób zamożnych. Ich celem było wprowadzenie żałobników w odpowiedni nastrój, który pozwalał na godne uczczenie osoby zmarłej i pożegnanie się z nią.

Płaczki we współczesnym świecie

A jak to wszystko wygląda we współczesnym świecie? Czy płaczki nadal są zatrudniane na pogrzeby? Na czym polega ich rola? Gdzie szukać płaczek? Takie pytania muszą pojawić się w trakcie czytania artykułu i jest to zupełnie zrozumiałe, w końcu nie tylko ze śmiercią bliskich nie mamy do czynienia na co dzień, ale również z usługami branży pogrzebowej. Prawda jest taka, że idąc z duchem czasu, zakład pogrzebowy chcąc spełnić oczekiwania wszystkich swoich klientów, poszerza proponowane usługi. Jeśli zatem dobrze poszukamy, mamy szansę znaleźć firmę, której usługi pogrzebowe zapewniają nie tylko trumnę, transport ciała, czy miejsce do przechowywania zwłok, lecz również usługi płaczki. Co więcej, można śmiało stwierdzić, że rola współczesnej płaczki nie różni się od tej, którą można było wynająć w średniowieczu.

Czy wynajęcie płaczki to dobry pomysł?

Dochodzimy do miejsca, w którym pojawia się pytanie, czy wynajęcie płaczki na pogrzeb to dobre rozwiązanie? Czy w ogóle potrzebujemy usług takiej osoby? Czy faktycznie chcemy podnosić dramaturgię tego wydarzenia? Może lepiej postawić na naturalność i pozwolić, by każdy z rodziny, przyjaciół, czy znajomych na własny sposób przeżywał ten moment? Na te pytania powinien odpowiedzieć już sobie każdy indywidualnie. Z pewnością płaczka niesie ze sobą pewne zalety, ale oznacza też dodatkowe koszty i zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy to dokładnie przemyśleć. Jedno jest pewne, dom pogrzebowy jest firmą, która może zapewnić usługi profesjonalnej płaczki. Niektóre z nich działają też na własną rękę, co oznacza, że jeśli zdecydujemy się na ich usługi, warto zajrzeć do Internetu lub poszukać namiarów na profesjonalne płaczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *