W Polsce dominującą religią jest katolicyzm, co skutkuje dużą ilością przeprowadzanych uroczystości kościelnych, w skład których wchodzą ceremonie pogrzebowe. Z drugiej strony jednak coraz większa liczba osób określa się mianem ateistów, lub po prostu nie chce, by pogrzeb bliskich im osób odbywał się w kościelnych murach. Pomocą służą wtedy zakłady pogrzebowe i świeccy mistrzowie ceremonii pogrzebowych.
Pogrzeb w Kościele Katolickim
Do pogrzebu kościelnego uprawniony jest każdy ochrzczony Katolik, jest jednak kilka przypadków, gdy ksiądz może odmówić przeprowadzenia takiej uroczystości. Jednym z nich jest chociażby dokonanie apostazji, czyli wystąpienia z Kościoła Katolickiego. Przejdźmy do samej uroczystości. Cały obrządek pogrzebu wyznaniowego odbywa się najczęściej w kościele lub specjalnej kaplicy pogrzebowej znajdującej się przy cmentarzu. Czasem też uroczystość odbywa się w domu pogrzebowym, który oprócz sali ceremonialnej oferuje również szeroki wachlarz usług pogrzebowych. Przebieg ceremonii pogrzebowej składa się najczęściej z kilku części, a najważniejsze z nich to w podanej kolejności: modlitwa przy zmarłym w kaplicy, przejście z kaplicy do kościoła, umieszczenie trumny na specjalnym podwyższeniu (katafalk), Msza Święta w intencji osoby zmarłej, skropienie trumny wodą święconą oraz okadzenie jej kadzidłem, a następnie procesja na cmentarzu (tzw. kondukt) i kolejna modlitwa tamże, zwieńczona umieszczeniem trumny lub urny w grobie. Następnie tuż przy miejscu pochówku stawia się tabliczkę z imieniem, nazwiskiem oraz latami życia zmarłej osoby. Częstym zwyczajem praktykowanym po pogrzebie jest tzw. stypa, w czasie której bliscy wspominają osobę, która odeszła. Cena mszy pogrzebowej jest uznaniowa, zależna od datku rodziny, jednakże najczęściej wynosi co najmniej kilkaset złotych.
Świecka uroczystość pogrzebowa
Pogrzeb świecki zdecydowanie różni się od kościelnego. Przebieg takiej ceremonii ustalany jest spersonalizowany, uzgadniany w detalach z rodziną osoby zmarłej. Świeccy mistrzowie ceremonii pogrzebowych często używają specjalnych kart, na których znajdują się najważniejsze pytania dotyczące tego, jak uroczystość ma wyglądać. Karty te wypełniają oczywiście najbliżsi zmarłego wyrażając swoje preferencje odnośnie przebiegu uroczystości pogrzebowej. Czas trwania pogrzebu świeckiego uzależniony jest od życiorysu i decyzji rodziny osoby zmarłej, zazwyczaj trwa on 20-40 minut, jednakże może być przedłużony o krótki koncert z ulubioną muzyką zmarłego. Cena świeckiej ceremonii pogrzebowej wynosi kilkaset złotych (w okolicach 500-900). Takie uroczystości charakteryzują się tym, że są bardzo indywidualne, a mistrzowie ceremonii dostosowują się do wymagań rodziny lub samej osoby zmarłej, jeśli wyrazi konkretne wymagania przed śmiercią. Niektórzy pragną na przykład, by ich pogrzebowi towarzyszyła muzyka rockowa, lub przeczytano na nim jakiś utwór literacki, który był bliski ich sercu, lub pragną by – na ile jest to możliwe – ceremonia nie miała przygnębiającego charakteru.