Gdy świąteczne znicze zgasną… – co zrobić ze świątecznymi dekoracjami po świętach?

Grudzień to czas, który spędzamy w gronie bliskich nam osób, obdarowując ich upominkami, miłością i dobrem. W świątecznym zgiełku, nie zapominamy o naszych krewnych, których między nami już nie ma. Symboliczne dekorujemy groby, tak aby mieć swoiste poczucie bliskości ze zmarłymi, w tym wyjątkowym, bożonarodzeniowym czasie. Jednakże, co zrobić ze świątecznymi dekoracjami po świętach?

Ozdobi czy oszpeci?

Pamiętajmy o tym, że po czasie świąt kwiaty więdną a stroiki ulęgają zniszczeniu. Pamięć o naszych bliskich powinna być pielęgnowana przez cały rok, a nie tylko od święta, ulatując jak wypalający się płomień świec. Dbając o oprawę wizualną nagrobków, warto jest zachować umiar i zdrowy rozsądek. Niesprzątnięte, przestarzałe dekoracje, które pierwotnie miały zdobić, po upływie czasu przestają wyglądać estetycznie, a sam grób sprawia wrażenie zaniedbanego. Aby zapobiec takiej sytuacji, nie warto odkładać sprzątania pomnika „na później”. Czas upływa niespodziewanie szybko, nim mrugniemy okiem przyjdzie wiosna a wraz z nią nadejdą ̶  kolejne sezonowe ozdoby.

Świąteczne dekoracje po świętach

W pierwszej kolejności warto jest przeprowadzić selekcję ozdób. To bardzo pomocny krok, który pozwoli nam oszacować, jakie dekoracje nadają się już tylko do wyrzucenia, a które zachowały się w dobrym stanie i posłużą nam do ponownego wykorzystania. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy (i to dosłownie) na przyszłorocznych dekoracjach, ale i przy okazji dzięki wtórnemu wykorzystaniu ozdób przyczynimy się do zadbania o środowisko. Nie warto gromadzić zabrudzonych lub połamanych fragmentów, ponieważ nie uda nam się ich już zużytkować. Z niektórych elementów świątecznych stroików, można natomiast z powodzeniem korzystać przez cały czas. Mowa tutaj np. o wstążkach, misach, kokardkach czy zielonych gałązkach, które nie tylko ożywią charakter nagrobka ale i będą się na nim efektownie prezentować przez cały rok. Pozostawione elementy ze stroików świątecznych możemy nie tylko wykorzystywać dodając je do innych, gotowych dekoracji, ale również tworząc z nich całkowicie nową, oryginalną ozdobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *