Balsamowanie to proces polegający na zabezpieczaniu organizmu przed naturalnym rozpadem komórek, który rozpoczyna się w momencie śmierci. Jest to praktyka pogrzebowa prowadzona od tysięcy lat. W wielu firmach pogrzebowych zatrudnieni są wykwalifikowani specjaliści posiadający umiejętności balsamacji zwłok.
Dlaczego ciała są balsamowane?
Wiele osób, które decydują się na zabalsamowanie bliskiej osoby, chce dać sobie więcej czasu na pożegnanie się po śmierci. Dzięki procesowi balsamacji zwłoki można bez obaw położyć w otwartej trumnie w domu, w kościele lub w kaplicy domu pogrzebowego. Ponieważ po śmierci ludzie mogą wyglądać zupełnie inaczej, proces balsamowania może pomóc po części przywrócić wygląd człowieka przed śmiercią – dając wrażenie spokojnego snu. Może to być wielką pociechą dla pogrążonych w żałobie rodzin, zwłaszcza jeśli straciły ukochaną osobę w z powodu na przykład ciężkiej choroby.
Balsamowanie może również przynieść ukojenie rodzinom, które straciły ukochaną osobę w traumatycznych okolicznościach i nie miały okazji pożegnać się przed śmiercią. W przypadkach, gdy widok, a może nawet rozpoznanie ukochanej osoby z powodu odniesionych obrażeń byłoby zbyt trudne, wyspecjalizowani balsamatorzy starają się ponad wszystko odtworzyć jak najlepiej cechy zmarłej osoby tak, by zapewnić rodzinom komfort pożegnania.
Jak wygląda proces balsamowania ciała?
Balsamowanie opóźnia pierwsze etapy rozkładu ciała (czyli rozpadu tkanki organizmu), który rozpoczyna się po śmierci. Proces ten polega na odsączaniu i zastępowaniu płynów ustrojowych, które już nie krążą po ciele, mieszaniną konserwujących środków chemicznych. Roztwory balsamujące są zwykle mieszaniną chemikaliów, w tym formaldehydu, glutaraldehydu, metanolu, etanolu i fenolu, a także wody i barwników, które zmniejszają bladość i przywracają cieplejszy odcień skóry.
Obecnie najczęstszym sposobem balsamacji jest balsamowanie poprzez tętnice. Proces trwa zwykle od dwóch do czterech godzin. Podczas balsamowania krew jest usuwana z żył, a następnie zastępowana płynami balsamującymi. Odpowiednie, metalowe rurki wkładane są do ciała i podłączone do specjalistycznej maszyny, która pompuje płyn balsamujący przez żyłę szyjną w szyi lub żyłę udową w nodze, powodując krążenie naturalnych płynów ustrojowych po całym ciele.
Jeżeli osoba, która zmarła nie była dawcą narządów – zostanie zabalsamowana wraz z organami wewnątrz ciała. Po tym etapie balsamator stara się nadać rysom twarzy naturalny wyraz (szczęka jest zszyta niewidocznymi szwami, aby utrzymać ją na właściwym miejscu, a specjalne łączniki umieszczone pod powiekami pomagają utrzymać je w zamknięciu). Następnie ciało osoby zmarłej zostaje starannie przygotowane i ubrane. Aby zwłoki człowieka przypominały wyglądem jak najdokładniej osobę przed śmiercią często używa się zdjęć jako wskazówek, aby upewnić się, że na przykład ułożenie włosów czy makijaż twarzy są odpowiednie. Balsamowanie nie zawsze gwarantuje, że człowiek będzie wyglądać dokładnie tak, jak za życia, ale ludzie często są zaskoczeni tym, jak „dobrze” wygląda ukochana osoba po śmierci.